Kauniečių aptarnavimo centras
8 800 20000
Kokybės linija
8 800 00111    8 37 490729
Palikite atsiliepimą
kokybe@svara.lt

Gerbkime ne tik mirusiuosius, bet ir gamtą: saikas ir rūšiavimo patarimai

Baigiantis spaliui žmonės skuba tvarkyti artimųjų kapus, kad atėjus Vėlinėms galėtų jaukiai išreikšti pagarbą iškeliavusiems artimiesiems ir ramiai prisiminti juos uždegdami žvakeles. Etnologai ir už tvarką kapinėse atsakingi darbuotojai tuo pačiu kviečia pagarbiai elgtis ir su aplinka, kurioje gyvename bei tausoti gamtą rūšiuojant atliekas.

Nedraugiški aplinkai

Niekas nepaneigs: žvakės labai jaukiai nušviečia Vėlinių tamsą, todėl be šio vilties simbolio Vėlinių net neįsivaizduojame. Žinoma, dvi-trys žvakės stikliniame ar plastikiniame indelyje, nedidelė plastmasinė puokštė ant kapo – taip pat, atrodytų, anoks tai šiukšlinimas.

Tačiau prisiminkime, kad kapines  aplanko daugybė žmonių, prie vieno ar kelių kapų paliekame po žvakę ar kelias, kitokių papuošimų. Viso to į kapines sunešame didžiulius kiekius. Žvakių indeliai nebereikalingais tampa jau kitą dieną, plastmasinės gėlės, o ir skintos gyvos, greitai praranda estetiškumą ir atsiduria atliekų konteineriuose.

Prieš Vėlines ir po jų iš kapinių surenkamos tonos atliekų. „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna pasakojo, kad nemažą dalį atliekų sudaro stiklas, plastikas, bet jis nepriimamas perdirbimui, nes yra aprūkęs nuo žvakių, užterštas vašku.  

Neperdirbtoms tokioms atliekoms suirti prireiks šimtų metų, o irimo produktai anaiptol nedraugiški aplinkai. Tad kapų lankymas atvykstant netuščiomis nėra jau toks nekaltas gamtosaugine, ekologine prasme.

Kaip sumažinti blogųjų atliekų kiekius?

Etnologė Gražina Kadžytė mano, kad lankant kapus derėtų jausti saiką ir tikisi, kad kapinėse tolydžio vis rečiau pamatysime glėbius dirbtinių gėlių. „Žvakės, tiesa, jaukiai nušviečia vėlinių naktis, bet ir jų užtektų mažiau“, – mano ji.

Vietoj dirbtinių puošmenų, kurios dėl greitai netenka estetiškos išvaizdos ir keliauja į konteinerius, geriau rinktis natūralumą. „Tam tinka tikri sodinami augalai arba galima atnešti ir padėti ant kapo skintų natūralių žiedų“, – sakė G.Kadžytė.

Tokiu būdu sugrįžtume prie ekologiškumo, kuris lietuviams būdingas nuo seno, mažiau terštume gamtą.

Tuo labiau, kad kai kurių kapinių atliekų negalima perdirbti. Tuo tarpu sudžiūvusios, nuvytusios gėlės, šakos, lapai yra draugiškos aplinkai atliekos, nes specialiose kompostavimo aikštelėse virsta vertingu dirvožemiu ir grįžta atgal į aplinką. Taigi rūpinantis savo artimųjų kapais verta pagalvoti ir kokioje aplinkoje gyvens jų palikuonys.

Prieš išmetant dera rūšiuoti

Kaip sakė Kauno savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna, Kauno kapinėse dažniausiai statomi konteineriai yra skirti dviejų tipų atliekoms: žaliųjų ir bendrųjų. „Vaškuotas plastikas ir stiklas netinkamas perdirbimui, bet turi būti atskirtas nuo augalinės kilmės atliekų“, – aiškino jis.

Žaliųjų atliekų konteinerių turinį įmonė „Kauno švara“ veža į kompostavimo aikštelę. Ten augalai pūdomi ir virsta naudingu dirvožemiu. Tačiau jei jose primaišyta išmestų dirbtinių puokščių, sudegusių žvakių plastiko, stiklo, tokios atliekos kompostavimui netinkamos. Todėl labai svarbu ne tik mažinti plastiko ir stiklo turinčių produktų kiekius, bet ir tinkamai jais atsikratyti šiems tapus nereikalingais – nemesti jų į augalams ar jų dalims skirtus konteinerius.

„Kauno švaros“ atstovai pastebi, kad kai kuriose kapinėse, ar šalia šalia jų, yra atliekų rūšiavimo konteineriai, į kuriuos galima mesti ir kapinėse randamų daiktų. Pavyzdžiui, dirbtinių puokščių juostos galėtų būti išmetamos tekstilei skirtuose konteineriuose. Tas pats pasakytina apie nesuterštą vašku plastiką ir stiklą.

„Kapinėse ar šalia jų, įprastai stovi atliekų rūšiaviavimo konteineriai, į kuriuos galima patogiai sumesti nuo kapų surinktas atliekas. Pavyzdžiui – atskirtas organines medžiagas (gėles, lapus ir t.t.) – jas reikėtų mesti į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius, kadangi tai yra naudinga atlieka, tinkama kompostavimui. Tuo tarpu vašku nesuteptos plastikinės ir metalinės žvakės, gėlių vazonėliai, dirbtinės gėlės, turėtų atsidurti plastiko konteineriuose. Svarbiausia – tinkamai įvertinti kurias atliekas galima rūšiuoti, o kurių – ne“, – teigė „Kauno švara“ Viešųjų ryšių specialistas Jonas Tumpa.

Prašo mašinas parkuoti tvarkingai

Prasidėjus intensyvesniam kapinių lankymui dažniau atliekas išveža iš jų ir komunalininkai. Kaip sakė R. Čėsna, perpildytų konteinerių pavyksta išvengti. Tam padeda ir gyventojų sąmoningumas – mažėja įvažiuojančių į kapines ir užstatančių privažiavimus komunalininkų transportui.

Kauno valdžios sprendimu į kapines įvažiuoti ne specialios paskirties automobiliais neleidžiama, išskyrus neįgaliesiems. Pastaraisiais metais tai labai padėjo efektyvesniam komunalininkų darbui – jų sunkioji technika galėjo privažiuoti prie konteinerių, o jie atitinkamai nebūdavo perpildyti.

Atliekas išveža dažniau

„Atliekos kapinėse tvarkomos pagal faktą – konteineriams užsipildžius. Įprastai, iš „Kapinių priežiūra“ mes gauname užsakymus ir mūsų darbininkai juos tą pačią ar sekančią dieną ištuština. Atsižvelgiant į metų laiką, įprastai konteineriai tuštinami kiekvieną ar kas antrą savaitę. Tuo tarpu prieš Vėlines (dėl didelio žmonių kiekio kapinėse), mes iš anksto susidarome kelių savaičių atliekų tuštinimo grafikus ir konteinerius šiomis dienomis tuštiname kiekvieną dieną“, –tvirtino įmonės „Kauno švara“ atstovas J. Tumpa.

Specialisto teigimu, atliekų kapinėse padaugėja jau kelias savaites prieš Vėlinių laikotarpį, todėl bendrovė kiekvieną sezoną stengiasi į tai reaguoti ir atliekas šiuo metu tuštinti kuo dažniau, kad jos sukeltų kuo mažiau nepatogumų kapinių lankytojams. Anot J. Tumpos, „Kauno švara“ konteinerius Vėlinių laikotarpiu tuština paryčiais ir nakties metu (kiekvieną dieną), kuomet kapinėse dar nebūna didelio žmonių kiekio.

Share on

Pradėkite rašyti ir paspauskite Enter norėdami ieškoti

Shopping Cart